Belgický ovčák

Belgický ovčák je rozený hlídač. Jeho ostražitost je přímo proslulá. Je velmi energický a neváhá bránit svého pána s nejvyšším možným nasazením, ovšem pouze pokud to situace vyžaduje, je-li správně vychován. Své rodině je velmi oddaný, zatímco k cizím osobám zaujímá rezervovaný postoj. Ačkoliv to na první pohled nevypadá, mají zástupci tohoto plemene citlivou povahu a jakékoliv hrubé zacházení špatně snáší.

Belgický ovčák je vysoce inteligentní a při správném postupu snadno vycvičitelný. Je u něj zapotřebí bedlivě dbát na dostatečnou socializaci ve štěněčím věku, aby si vytvořil vyrovnaný vztah k jiným psům a ostatním zvířatům.

S belgickými ovčáky jsem jako chovatel začínala, jsou prostě mému srdci blíž, než větší a pro mě tvrdí němečtí ovčáci. Dlouhá léta se doma střídaly dlouhosrsté variety - Groendael ( černý, dlouhosrstý) a Tervueren (barevný, dlouhosrstý). Až Rex prolomil toto okouzlení dlouhosrstými varietami, byl to můj první Malinois (krátkosrstý, barevný). 

V současné době máme doma Kaelu - malinois, Aničku - tervueren, z vlastního chovu Endyho - malinois a Tessinku - malinois.